субота, 25 квітня 2020 р.

Як правильно хвалити дитину

Дехто каже, що похвали забагато не буває. Інші ж твердять, що коли постійно хвалити свою дитину, то це зіпсує її, бо вона буде надто високої думки про себе і вважатиме, наче увесь світ їй щось винен.
Важливо не лише те, скільки ви хвалите дитину, а й те, якою є ваша похвала. Яка похвала позитивно вплине на дитину, а яка може їй зашкодити? Як хвалити дитину так, щоб це принесло їй найбільшу користь?
Похвала буває різною. Зверніть увагу на три види похвали.
Надмірна похвала може зашкодити. Деякі батьки безпідставно хвалять своїх дітей, щоб зміцнити в них почуття власної гідності. Але діти «достатньо кмітливі, щоб розпізнати перебільшення і зрозуміти, що насправді ви не маєте на увазі того, що кажете,— попереджає доктор Дейвід Волш.— Вони знають, що не заслужили [похвали] і можуть дійти висновку, що вам не можна довіряти»
Похвала за здібності є кращою. Скажімо, ваша донька має хист до малювання. Зрозуміло, що ви хочете її за це хвалити. Така похвала спонукуватиме її удосконалювати своє вміння, але може мати і зворотний ефект. Якщо хвалити тільки за талант, то дитина може думати, що варто розвивати лише ті вміння, які легко даються. Можливо, вона навіть не захоче братися за нові складні завдання через страх зазнати невдачі. Вона може думати: «Якщо треба докладати стільки зусиль, то це не моє. Не варто й починати».
Похвала за докладені зусилля є найкращою. Діти, яких хвалять за їхні зусилля і наполегливість, а не просто за їхні таланти, засвоюють важливу істину — щоб розвинути якесь вміння, потрібні терпеливість і важка праця. Знаючи про це, діти «докладають зусиль, 

щоб досягти бажаного результату», говориться в одній книжці про виховання. У ній також зазначається: «Навіть якщо вони помиляються, то не вважають себе невдахами, а лише тими, хто вчиться щось робити»
 Як правил потрібно дотримуватися?
1. Хваліть дитину за реальні досягнення.
2. Хваліть дитину не тільки за результат, а й за сам процес.
Давайте розберемо на прикладі. Чи потрібно хвалити дитину за домашню роботу? А якщо вона не виконала її правильно? Якщо дитина сидить працює над домашнім завданням, то вже за це її треба хвалити.Хвалити потрібно не тільки за результат, але і за старання вашого малюка, за зусилля, які він прикладає. Якщо, звичайно, ви бачите, що він намагається розібратися із завданням, а не сидить і ловить гав. Буває так, що дитині потрібно докласти чимало зусиль, щоб досягти чогось. А якщо ці зусилля нічим не підкріплюються? Тоді дитина швидко здається.

3. Порівнюйте з колишніми досягненнями самої дитини, а не з досягненнями інших.

4. Не застосовуйте похвалу як сарказм: «От молодець, найкращу вазу розбив!» Це розвиває недовіру до схвалення.

5. Робіть конструктивні зауваження. 
Якщо виправляти дитину в лагідний спосіб, це допоможе їй, а не пригнітить. Крім того, якщо ви регулярно і заслужено хвалите свою дитину, то, ймовірно, вона позитивно сприйме негативні зауваження, і вони допоможуть їй поліпшитися. Тоді її досягнення принесуть радість як їй, так і вам.

6.Допомагайте дитині справлятися з невдачами.
 Навіть хороші люди помиляються, і то не раз . Але після кожного падіння вони піднімаються, роблять висновки і рухаються далі. Як можна допомогти дитині розвивати таке позитивне мислення?
Потрібно знову звертати її увагу на важливість зусиль. Розгляньмо приклад. Ви часто говорите доньці: «Ти природжений математик». Але одного разу донька отримує погану оцінку за контрольну з математики. Вона може подумати, що втратила своє вміння і що більше не варто докладати зусиль.
Однак коли ви звертаєте увагу дитини на докладені нею зусилля, то допомагаєте їй розвивати терпеливість. Ви вчите її не сприймати будь-яку невдачу як трагедію. Це заохотить доньку не опускати рук і використати інший підхід або просто наполегливіше працювати.
Володимир Леві, психолог, психотерапевт, автор книги “Нестандартна дитина” вважає, що не треба хвалити дитину в таких випадках:
1. За те, що досягнуто не своєю працею.
2. Не підлягають похвалi краса, здоров’я, всі природні здібності, включаючи і добру вдачу.
3. Не можна хвалити за іграшки, речі, одяг, випадкову знахідку.
4. Не можна хвалити з жалості.
5. Не можна хвалити з бажання сподобатися.

Джерело: інтернет-ресурси


Немає коментарів:

Дописати коментар